вівторок, 15 жовтня 2019 р.

Оксана Радушинська «...Коли сонцебулостозрячим. Амулет волхва»


Олійник Валентина Вікторівна,
вчитель української мови та літератури
Сутковецької ЗОШ І-ІІІ ст.. ім.. Романа Лабаня
Ярмолинецького району,
старший вчитель

Урок літератури рідного краю
8-9 клас

Тема: Оксана Радушинська «...Коли сонцебулостозрячим. Амулет волхва».
Мета: вивчити і популяризувати роман Оксани Радушинської; охарактеризувати героїв роману, визначити його актуальність; формувати засобами слова любов до Батьківщини, рідної мови, історії та культури; відкрити кращі надбання літератури рідного краю в контексті української класичної, сучасної, а також світової літератури.
Обладнання: виставка творів О. Радушинської, фото колаж
«Люди – немов криниці.
Глибокі і мілкі, солоні і холодні, цілющі і… ніякі.
Із журавлем на руках і з вороною на корбі.
Споганені і відмолені, затоптані і розкопані
світять вони ночами у небо скіпкамисвітла
 і у найяснішийполуденьтримають у своїхдушах
зоряне полотно долі».
О.Радушинська

Перебіг уроку
Хід уроку
І.Організаційний момент
ІІ. Оголошення теми і мети уроку
ІІІ. Вивчення нового матеріалу:
Слово вчителя:
Умолодоїукраїнськоїдитячоїписьменниці, поетесита сценаристки, нашої землячкиОксаниРадушинськоївийшладрукомїї 27-та книга. Це роман у стиліфентезі "...Коли сонцебулостозрячим. Амулет волхва".
16 серпняпрезентаціяїї нового творувідбулася в ефірі ток-шоу "Ранок наПоділлі" хмельницькоготелевізійного каналу "Поділля-Центр". "Глибокі думки – легкарозмова... Оксана показала країнісвоєноведітище. Є над чимзамислитися!" – написав з цього приводу у себе на сторінцітелеведучий та співакАнтон Довлатов.
Перегляд відеоролика:https://www.youtube.com/watch?v=N8IczmMkAis
Сьогодні на уроці ми розглянемо більш детально цей роман, але спочатку познайомимося з авторкою.
Повідомлення про Оксану Радушинську:
Оксана Радушинська – обдарована дівчина з інвалідністю, випускниця Університету «Україна»,  член Національної Спілки письменників України, Національної Спілки журналістів України, Міжнародної Співдружності письменницьких Спілок, Міжнародної громадської організації «Жінка ІІІ тисячоліття», лауреат премій: «Коронація слова», «Жінка ІІІ тисячоліття», «Українська Мадонна», «Українська Мадонна десятиліття», «Золотий лелека»,   ім. Олеся Гончара, ім. Богдана Хмельницького, ім. Дмитра Луценка «Осіннє золото», «Благовіст», «Гранослов», «Кришталеві джерела», «Подільський Оскар», «Православна моя Україна», «Скарби землі Болохівської», «Корнійчуковської премії», Кабінету Міністрів України, володарка Гранта Президента України для обдарованої молоді, авторка 24-х книг поезії та прози для дітей і дорослих. Оксана − радіоведуча Старокостянтинівського районного радіомовлення, теле- та радіоведуча ХОДТРК «Поділля-центр», кореспондент газети Хмельницької міської ради «Проскурів», громадська діячка, волонтер; голова ГО «Творча сотня «РУХ ДО ПЕРЕМОГИ», організаторка благодійних концертів для військових по Україні та в зоні АТО, кавалер ордена княгині Ольги ІІІ ст., почесна громадянка м. Старокостянтинова Хмельницької області.
Повідомлення про волонтерську діяльність О. Радушинської
…Чарівногопередосіннього дня держава Україназдобуланезалежність. Такуомріяну, такубажану, виплекану в мріях, праці, жертвах сотеньпоколіньукраїнців… Як і всімолодідержави, Українарозвивалася – булиуспіхи, були й невдачі… Та на двадцятьтретьомуроціНезалежностіжиття України та їїдітейрозділилося на ДО та ПІСЛЯ. А все тому, що у високихкремлівськихкабінетахвирішили: «Эта страна – не жилец. Год-два ей остался, максимум…» Але Українці не змирилися з вироком. Вони стали однієюстіною – воїни, волонтери, митці, просто люди – і примусиликремлівськихпосіпакякщо не відступити, то хоча б зупинитися. І середцихгероївнеоголошеноївійни Росії проти України і вона – Оксана РАДУШИНСЬКА.
Ось що вона розповідає: «Найголовніше – культурна підтримкавійськовослужбовців. Ми веземопісню, музику, гумор, поетичне слово туди, де люди цілодобовоперебувають у станіемоційного і фізичногонавантаження – у шпиталі, у військовічастини, на полігони України, в зону АТО. Саме такий різновидволонтерськоїдіяльностінадзвичайнозатребуванийсередвояків. Авжеж, потрібнорозуміти, якіпіснівартоспівати для пораненихчиармійців, котрітількиприйшли з бою, абонезабаром – знову в бій. Потрібновиважуватикожне слово, абивоно несло розраду. Після кожного концерту вишиковуєтьсячергабійців, котріхочутьсфотографуватися, подякувати, обійнятисячи просто глянути в очі. Інколитакімовчазні погляди красномовніші за будь-які слова, вони запам’ятовуються, вростають у душу.
Окрім мистецької складової, доводиться, як волонтеру, перейматися і хлібом насущним, відвозячи військовим в АТО гуманітарний вантаж. За 2015 рік наша волонтерськаспільнотазібрала і переправила на фронт близько 20 тон «гуманітарки» – від туалетного паперу до пічок-буржуйок і подушок, а щепродуктихарчування, одяг, медикаменти, питна вода, консервація. Чого ми тільки не возили!.. Організовувала й концерти по зборукоштів на купівлюкарематів, спальників, бронежилетів (на початку війни з ними булодужесутужно), а такожмедичногоустаткування для шпиталю, різноманітніакції, спрямовані на фінансовупідтримкуармійців. Теперопікуємосявже й родинами учасників АТО, особливо родинами тих земляків, котрізагинули на війні».

Робота над романом:
Бесіда з учнями за змістом:
-          Чи сподобався вам роман?
-          Хто є героями роману?
-          Протягом якого часу відбуваються події у романі?
-          Які випробування випали на долю головної героїні? Розкажіть історію її народження.
-          Чому Оримир не залишився байдужим до долі Любави?
-          Як Оримир переміг князя Мала?
-          Хто такий Хот і як він вплинув на долю Любави?
-          Чому Оримир вирішив повернути амулет волхва, адже це загрожувало йому смертю?
-          Коли Любава дізналася свою історію? Як вона познайомилася з батьком? Чому не пішла з батьком-князем, а вирішила повернутися у своє поселення?
-          Як Любава, на вашу думку, змогла тримати меч у руках та боротися з ворогами?
-          Чим завершилася історія кохання головних героїв?
Пошуково-дослідницька робота:
-          Визначення жанру роману:Фе́нтезі (слово середнього роду, англ. fantasy — фантазія) — літературний жанр фантастичної літератури, дія якого відбувається у вигаданому світі, де чудеса і вигадка нашого світу є реальністю.
-          Визначити реальні і фантастичні події (робота у зошитах):
Реальні: життя героїв, їх боротьба з ворогами
Фантастичні: втручання у долю людей божественних та міфологічних істот, дія амулета волхва
-          Розподілити героїв на позитивних та негативних, які уособлюють боротьбу добра та зла:
Добро
Зло
Любава
Оримир
Боян
Русана
Ведана
Світозар
Хотибор
Милан
Білий голуб
Мал і його бійці
Хот і його армія
Стара баба, яка переслідувала Русану

Чорна ворона

ІV. Узагальнення:
Тема роману: розповідь про історію молодої дівчини, яка протистоїть чорній чаклунській силі та людській злобі; боротьба за збереження роду, батьківщини.
Ідея роману:потрібно не здаватися і йти вперед, до своєї мети, незважаючи на всі «пророцтва», на людськузаздрість та злобу.
Проблематика:
-          одвічнепротистоянняЮності і Старості, обтяженезаздрістю та злобою;
-          одвічна проблема роз’єднаності, що не давала спокою як давньоруським племенам, так і сучаснимукраїнцям;
-          проблема вибору, яка щоденно стоїть поред героями;
-          проблема протистояння бажань і обов’язків, боротьби розуму і серця.
Актуальність роману:Дужеоригінальноподії у книзіперегукуютьсяізсучасноюісторією України, створюютьсвоєрідніпаралелі. Так, є нападчужинців (армія Хота в романі – і ПутінськаРосія в реальному житті) і, як наслідок, – озброєна оборона (об’єднані племена Хотибора, Милана та військо князя Бояна у романі і – українськаармія та добровольці – в сучаснійісторії).
Композиція:Роман складається з прологу, п’ятнадцятирозділів та епілогу. Сюжет розвиваєтьсялінійно з ретроспективнимивкрапленнями, котрідаютьзмогу, зокрема, відкрититаємницюнародженнягероїні.Окрасою книги стали віршіОксаниРадушинської, котрими вона завершуєпопереднійрозділ і починаєнаступний.Книга напрочуддинамічна – подіїзмінюютьодна одну з карколомноюшвидкістю. Протеце не заважає "Амулетові волхва…" бути напрочудпоетичним та ліричним, особливо – під час описупочуттівголовнихгероїв, їхніхстосунків.
V. Підсумок уроку(метод «мікрофон»)
Проблемне питання: Як ви розумієте першу частину назви роману «Коли сонце було сто зрячим»?
Перегляд буктрейлера про нову книгу авторкиhttps://www.youtube.com/watch?v=XcCsdwUy1Ugтависловленнядумок з приводу його оригінальності.
VІ. Домашнє завдання(на вибір)
1.    Написати міні-твір «Мої враження від прочитаного твору»
2.    Створити власний бук трейлер

Список використаних джерел:
1.    Радушинська О. …Коли сонцебулостозрячим. Амулет волхва: роман-фентезі / О. Радушинська. – Луцьк:Твердиня, 2016. – 452 с.
2.    Буктрейлер за книгою Коли сонце було стозрячим : [Електрон. ресурс] //Канал YouTubeХмельницької обласної бібліотеки Шевченка. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=XcCsdwUy1Ug
3.    Оксана Радушинська презентувала свій фантастичний роман "…Коли сонцебулостозрячим. Амулет Волхва"[Електрон. ресурс]// Інформаційно-музичнийпортал svoeradio.com. - Режим доступу: http://svoeradio.com/news/c-1/oksana_radushinska_prezentuvala_sviy_fantastichniy_roman_koli_sonce_bulo_stozryachim_amulet_volhva
4.    Патра С. Коли душа буває стозрячою… Про нову книгу Оксани Радушинської : Рецензія на роман ОксаниРадушинської"…Коли сонцебулостозрячим. Амулет Волхва"[Електрон. ресурс] / С. Патра// Інформаційно-розважальна веб-платформаUaModna.– Режим доступу: https://uamodna.com/articles/koly-dusha-buvae-stozryachoyu-pro-novu-knygu-oksany-radushynsjkoyi/
5.    Презентація книги [Електрон. ресурс] //Канал YouTube МТРК Місто. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=N8IczmMkAis

Немає коментарів:

Дописати коментар